Wzorzec angielski wpisany do rejestru FCI pod liczbą 127b (5. X. 1966 r.)
Psy tej rasy, bardzo charakterystycznej, u nas nie są hodowane. Wrażenie ogólne. Raczej masywny i muskularny, o swobodnych ruchach i żywej akcji ogona. Głowa. Harmonijnie zbudowana. W części mózgowio-w e j umiarkowanie długa i szeroka, łagodnie wysklepiona od ucha do ucha, z bruzdą czołową pośrodku i zdecydowaną krawędzią czołową. Nie płaska, ani jabłkowata. Łuki nadoczne wyraziste, potylica zaokrąglona, nie spiczasta. Nozdrza dobrze rozwinięte, trufla koloru wątroby. Oczy orzechowe, dość duże, nie wypukłe, o łagodnym „marzycielskim” spojrzeniu. Powieki dobrze przylegające do gałki ocznej, nie odsłaniające zbytnio gruczołu łzowego. Uszy grube, dość duże i owalne, umiarkowanie nisko osadzone, ale nie tak nisko jak u field spaniela, noszone ściśle przy głowie i pokryte miękkim, falistym włosem. Zgryz silny i równy, ani przedni, ani tylny, nożycowy.
Szyja. Długa, silnie umięśniona i lekko wygięta, lecz nie wznosząca głowy znacznie ponad poziom grzbietu; skóra bez fałdów pod-gardlanych, włosy tworzą dobrze zaznaczony „wicherek”.
Tułów. Dość długi, równy i silny .Klatka piersiowa głęboka i bardzo dobrze rozwinięta, niezbyt okrągła ani szeroka. Grzbiet i lędźwie długie i silnie umięśnione.
Kończyny przednie. Raczej krótkie i silne, miernie ozdobione piórami. Łopatki ukośne i swobodne. Ramiona dobrze ukątowane i muskularne. Stawy nadgarstkowe szerokie i mocne, śródręcze krótkie i dobrze ukątowane.
Kończyny tylne. Uda o mocnym kośćcu i dobrze rozwiniętych mięśniach. Kolana szerokie i mocne. Nogi raczej krótkie i mocne, o dobrym kosccu, miernie ozdobione piórem, nieznacznie krótsze niż przednie, niezbyt mocno ukątowane w kolanach, aby nie przypominały setera. Obficie ozdobione piórem do pięty, poniżej której niepożądane jest obfite owłosienie. Stopy duże i okrągłe. Obfite włosy między palcami.
Ogon. Przycięty na 13—17 cm, nisko osadzony i nie noszony powyżej grzbietu, ruchliwy, gęsto pokryty miernie długim włosem.
Szata. Obfita, płaska, bez skłonności do skręcania się w loki. Obfite podszycie chroni przed niepogodą.
Maść. Soczysta, złocistowątrobiana, jaśniejsze końce włosów. Ciemnowątrobiana lub przypominająca barwę pchły — wadliwa.
Wymiary ciała. Idealna masa psa 20 kg, suki 18 kg; wzrost 38—40 cm.